מילון מושגים

כשאתם יושבים מול רופא, לא אחת קורה שהרופא זורק לחלל האויר מונחים שאולי אינכם מבינים. בין שאתם מתביישים לשאול או בין שבאותם רגעים אתם מלאים מתח וחרדה ולא מבינים את כל מה שנאמר, הכנו לכם מילון מושגים שיסייע לכם להבין את המילים החדשות שנכנסות ללקסיקון שלכם:

כירורגיה פתוחה (לפרטומית): ניתוח שכולל פתיחת חלל הבטן והוא מבוצע בהרדמה מלאה. מאפשר למנתח לבחון את האברים הסמוכים לאבר המנותח ולבחון ממצאים פתולוגיים. זוהי שיטת הניתוח הוותיקה והמסורתית, שההחלמה ממנה ארוכה יחסית. אולם ישנם מצבים, בעיקר כשמדובר בניתוח אונקולוגי או בגלל מבנה הבטן, בהם חייבים לבצע כירורגיה פתוחה.

כירורגיה זעיר פולשנית (לפרסקופיה): ניתוחים זעיר פולשנית הם פריצת דרך בעולם הניתוחים. מבצעים אותם ללא פתיחה מלאה של הבטן הכוללת חתך גדול, אלא דרך חתכים קטנים, דרכם מוחדרים מכשירי הניתוח. בשיטה זו ישנם יתרונות רבים: פחות סיבוכים, החלמה מהירה יותר, צלקות ניתוחיות פחות משמעותיות, שחרור מוקדם יותר מהאשפוז.

בעשור האחרון התפתחויות טכנולוגיות ושיפור במכשור הניתוחי מאפשרים עקומות למידה תלולות עם שיפור מהיר ביכולות הכירורג ובתוצאות עבור המטופלים, כך שיותר ניתוחים ניתנים לביצוע בגישה לפרוסקופית. 

ניתוח רובוטי: ניתוחים זעיר פולשניים המבוצעים באמצעות מכשור מתקדם, ויש להם את כל היתרונות שיש בכל ניתוח לפרסקופי. זוהי רפואה פורצת דרך שעתידה לשנות את פני הרפואה בארץ. ד"ר אלי קקיאשוילי הינו אחד המומחים המובילים בישראל לשיטה זו.

סרטן המעי הדק: ישנם 4 סוגי סרטן במעי הדק, והם נקראים על שם התאים מהם התפתח הגידול הסרטני. סרטן המעי הדק עלול להיות שניוני לסוגי סרטן אחרים. ניתוח הינו הטיפול העיקרי בסוג זה של סרטן. הניתוח כולל את הסרת הגידול ואת חיבור קצוות המעיים בחזרה.

סרטן המעי הגס (והחלחולת): המעי הגס נחלק למספר חלקים: כרכשת – החלק הארוך של המעי שמחולק אף הוא ל-4 חלקים, והחלחולת – החלק בו נאגרת הפסולת, הצואה עד שזו מופרשת דרך פי הטבעת. סרטן המעי הגס הוא אחד השכיחים ביותר בישראל. הטיפול בסרטן זה כולל ניתוח, כימותרפיה, קרינה ועוד. ניתוח הוא בדרך כלל הטיפול הראשוני, במהלכו מוסר הגידול, בלוטות לימפה סמוכות ולעתים גרורות שהתפשטות לאברים סמוכים.

סרטן הכבד ראשוני: ישנם 3 סוגים של סרטן ראשוני בכבד והם נקראים על שם התאים מהם התפתח הגידול הסרטני. מחלה סרטנית זו שכיחה בגברים לעומת נשים. הטיפול בסרטן הכבד הוא רב מערכתי ונגזר על פי מיקומו של הגידול, גודלו, מצב הבריאות ועוד. בדרך כלל ניתן לבחור בין מספר אפשרויות טיפול. אחת מהן היא ניתוח להסרת הכבד והשתלת כבד מתורם.

סרטן כבד שניוני: סרטן גרורתי שהתפשט לכבד מאברים סמוכים, למשל מהמעי הגס, הלבלב, מהקיבה ועוד. לעתים סרטן שניוני בכבד מאובחן לפני שהסרטן הראשוני מאובחן. לעתים המקור כלל אינו ידוע. אבחון  מקור הסרטן (במידה ואין אבחון ראשוני על סרטן בגוף) חיוני על מנת לברר מהם סוגי התאים מהם התפתח הסרטן ובאיזה איבר ולהתאים טיפול.

סרטן הלבלב: אחת ממחלות הסרטן הקטלניות ביותר שיש, ההתקדמות שלה מהירה ולעתים קרובות היא מתגלה בשלביה המאוחרים. הטיפול במחלה נגזר על פי השלב בו היא נמצאת. הטיפול היעיל ביותר בסרטן הלבלב הוא ניתוחי, וסוג הניתוח יבוצע על פי מיקומו של הגידול

סרטן הקיבה: הטיפול בסרטן הקיבה הוא רב מערכתי ונגזר על פי מיקומו של הגידול, גודלו, מצב הבריאות ועוד. בשלבים ראשוניים בדרך כלל יש צורך בניתוח בו מבוצעת  כריתה חלקית של הקיבה, אך ייתכנו מקרים בהם יש צורך בכריתה מלאה הכוללת גם הסרה של בלוטות לימפה. בשלבים מתקדמים ישנו צורך בכימותרפיה והקרנות בנוסף לניתוח.   

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
השארת תגובה

השאר פרטים ואחזור אליך בהקדם האפשרי:
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן